КулЛиб - Классная библиотека! Скачать книги бесплатно 

Сон [Панас Мирний] (fb2) читать постранично, страница - 2


 [Настройки текста]  [Cбросить фильтры]

а всіх разом, гуртове.

- Он як! - здивувався я. - А в нас кажуть: гуртове - чортове!

- Так і ми колись думали, поки кожний сам своє мав та свого глядів. А як побачили, що це доводить тільки до неправди - одному дає багато, а другому трохи, то й одкинулися від такого. Нема кращого й найправдивішого, як усе, хто що має, буде не твоє або моє, а всіх разом. Тоді не буде ні багатого, ні бідного, а всі - рівні. Поки ти живий та здоровий, роби та й живи на своє зароблене. А як зробився старий та нікчемний, про тебе громада поклопоче. Задля сього в нас такі шпиталі позаведено.

- А в кого ж я зароблю? - попитався я.

- Як у кого? - перепитали вони мене. - Хіба біля громадського добра мало роботи? Іди, до якого ти діла митець, та й роби. За те тобі з громадського кошту буде заплачено, скільки там призначено за яку роботу. Громадська робота в нас заснована так, щоб вона не збавляла людської сили та здоров’я, а кріпила їх, бо без роботи, як і без розуму, сила мліє. Важка робота - менше задля неї часу призначено, а задля легкої - більше. І плата за роботу не однакова: за важку роботу більша плата, а за легку - менша; отже все ж таки така, що вона забезпечує твоє життя від нужди та недостачі.

- Це добре, - кажу я, - що ви отак своє життя впорядкували. Недаром-то ви усі такі бадьорі та веселі!

- Ну, ходімо ж, - кажуть, - подивишся ще на наші громадські установи.

І вони повели мене вподовж села, аж у саму його середину.

На просторому круглому майдані здіймалося високо вгору багато усяких величезних будинків. Гонка церква трохи не під самим небом виблискувала на сонці своїми золотими банями та хрестами, величезна, аж у три поверхи, будівля брала на себе очі своєю круглою оселею, де на самій середині, на широкому кружалі, стояла виробка вродливої жінки, що держала в одній руці розкриту книжку й невеличкій дітворі, що стояла перед жінкою, пальцем другої руки показувала на книжку.

- Це наша школа, - повідали мені, - де наша дітвора навчається всьому та набирається розуму. Тут і грамоти навчають, і як треба в світі жити, як з людьми поводитись, і ремеслу усякому, щоб кожний, хто скінчив школу, мав спромогу робити діло, до якого в нього душа лежить. А як захоче молодь ще й далі навчатись, то задля сього заведена при школі вища установа, де справжні учені розповідають дрібніше й докладніше про всячину.

Я забачив у великих вікнах тієї будівлі цілу юрбу стрижених і в косах дитячих голівок і попитався:

- У вас хлоп’ята й дівчата вкупі вчаться?

- А як же? Укупі.

- А дорослі вкупі?

- І дорослі. Кожному треба все те знати, що й другий знає.

- А як... - почав я та й затнувся. - Як бува... дівчина та покохає парубка?

- Хіба воно сором кохати?

- Звісно, кажу, не сором; а як бува... гріх причепиться? Здається, краще б оберегти від гріха, - веду далі.

- Хіба забороною від цього вбережеш? - кажуть мені. - Раніше, як хлопці й дівчата вчилися нарізно, більше сього гріха траплялося, а як почали вкупі вчитись, то воно само якось вивелось. Сама молодь побачила, що не слід йти такою стежко, і сама себе придержує. Бо хто найкраще мусе себе придержати, як не сам? Своя воля і своя охота - найліпші придержчики!

- Звісно, - згодився я, дивуючись, що у нас люди не дійшли ще до сього.

Ми пішли далі. Два штучних будинки з скляними стелями стояли один біля другого, дивуючи очі своєю красою. Перший був оточений кругом піддашком з високими кам’яними стовпами, вицяцькованими усякими штучними візерунками, а другий брав на себе очі усякими виробками і по стінах, і над вікнами, і над дверима. Висока башта, що стояла на широченній дузі, перекинутій з одного будинку на другий, високо здіймалась угору і зводила обидва будинки в одну будівлю. В гостроверхій голові тієї башти були величезні круглі дзигарі, а під ними в затишному закапелкові стояла виробка другої вродливої жінки у довгій одежі.

- Оце перший будинок, - повідали мені, - школа, де навчаються малювати, а другий - теж школа, де вчаться співати, на всякому струменті грати. Всередині сього другого будинку - велика світлиця, куди ми збираємося і про свої громадські діла порадитись, і одвести душу та втішати себе всякими забавками - музикою, співами, виставами, що відбуваються кожного тижня в неділю або в яке свято то своїми учнями, то теж своїми або наїжджими артистами.

- Як бачиш, - додали мені, - все оце - установи задля розуму або душі, щоб і вона сиротою не скніла. А ото далі - то вже задля потреб щоденного життя. - І вони повели мене діла.

Довгі й просторі, неначе загони, будинки стояли один біля другого, виставившись на улицю своїми великими вікнами.

- Це будуть крамниці? - спитався я.

- Ні, це майстерні. Оце тут з дерева виробляють всячину - і вози, і колеса, мебель усяку, вікна - все-все, що потрібне чи в хаті, чи в полі. Он там, де чорніють димарі на оселі, виробляють всячину з