Химона Николай (fb2)


Использовать online-читалку "Книгочей 0.2" (Не работает в Internet Explorer)


Настройки текста:


ХІМОНА Микола Петрович


ЕКСПРЕС-ЖИТТЄПИС, найважливіші ціхи біографії

Національний статус, що склався у світі: російсько-грецький.

Художник.

З комерційної родини. Батько, Хімона П., – бізнесмен.

Народився 25 вересня 1864 р. в м. Євпаторії Таврійської губернії Російської імперії (нині – Автономна Республіка Крим України).

Помер в 1929 р. в м. Лондоні (Великобританія).

Закінчив Петербурзьку імператорську академію мистецтв (1889-1897).

Працював викладачем малювальної школи Товариства заохочення художників (1897-1919).

Академік Петербурзької імператорської академії мистецтв (1916).

Один з засновників Товариства А. І. Куїнджі (1909).

Член комітету Товариства заохочення мистецтв.

Лауреат першої премії Товариства заохочення мистецтв (1903), першій премії ім. Олександра III (1907).

Кавалер малої заохочувальної медалі Петербурзької імператорської академії мистецтв (1892), малої золотої медалі Міжнародної виставки в Мюнхені.

Учасник виставок Товариства російських акварелістів (1893-1918), весняних виставок в Петербурзької імператорської академії мистецтв (з 1897), мюнхенського «Сецессіону» (1908), одеського салону В. Іздебського (1910), виставок Товариства А. Куїнджі, Товариства пересувних художніх виставок (1917-1918), Першої державної вільної виставки витворів мистецтва в Петрограді (1919).

Меморіальна виставка відбулася в лондонській галереї «Арлінгтон» (1930).

Мав репутацію чудового колориста, досягаючи в своїх картинах гармонійного звучання колірних поєднань і свіжості сприйняття.

Пейзажі Х. постійно відтворювалися в найпопулярніших журналах Росії («Нива», «Вогник», «Вершини», «Сонце Росії»).

Серед найвідоміших доробків – «Весняна гроза» (1897), «Морський пейзаж» (1900), «Фінляндія. Захід сонця» (1901), «Млин» (1903), «До весни» (1907).

Пензлю нашого земляка також належать «Південний краєвид», «Озеро», «Руїни Генуезького замку в Криму», «Яблуні в цвіту», «Пейзаж з березами», «Берег моря біля Георгіївського монастиря в Криму», «Павловськ».

Більшовицької революцій не сприйняв, емігрувавши до Лондона (1919).

Нині доробки нашого земляка зберігаються в державному Російському музеї, Третьяковській галереї (обидва – РФ), приватних колекціях.

За картину «Південний краєвид» на одному з російських аукціонів просили 0,7 млн. рублів (2005).

Серед друзів та близьких знайомих Х. – А. Куїнджі, І. Шишкін, М. Реріх, М. Богданов-Бєльський, Г. Ахматова, М. Дубовський, Ф. Рушиць, С. Маковський, І. Білібін, М. Лапшин, К. Богаєвський, М. Латрі, Ф. Бернштам, А. Рилов та ін.


***

НЕ ЗМУШУЙ, з професійного кредо М. Хімони

Не змушуй пейзаж позувати!


БАГАТСТВО ФАРБ, зі спогадів І. Варзар

М. П. Хімона в своїй творчості оперує яскравими колірними плямами, які абсолютно превалюють над малюнком. Гармонія кольору, виразний колорит нагадують живопис А. Рилова... помітно відверта схильність до яскравого кольору і багатства фарб.


ДОСТОЙНИЙ УЧЕНЬ, з листа І. Шишкіна І. Толстому в жовтні 1895 р.

Петербург.

Ваша ясновельможність граф Іван Іванович,

Не маючи можливості особисто бути на худож. Раді у понеділок, покірно прошу Вас передати мою думку і пропозицію щодо моїх колишніх учнів. Дехто з них, як, наприклад, Рущиць був моїм учн. вже роки три, а також Хімона і Бондаренко.

Рущиць і Хімона, на мою думку, заслуговують похвали і заохочення, і яким насмілююся просити Раду дати окремі майстерні. Вважаю цілком до того готовими.

Залишаюся з повагою

І. Шиш.


СИЛЬНІ Й СВІЖІ ПЕЙЗАЖІ, з «Аркушів щоденника» М. Реріха

Микола Хімона підтвердив собою кращі основи Греції. І з ним ми працювали шістнадцять років в найкращій згоді. Він умів зберігати заповіти Вчителя. У 1930 році в Лондоні була його посмертна виставка. Сильні й свіжі... його пейзажі. Сніги, річки, весняні горби, а також і знаки далекої його батьківщини Греції.

...Інспектор і керівник класу Хімона одержував сто рублів. Коли ж він захворів, і я просив Нечаєва надати допомогу, то отримав відповідь, що потреба – лише від неправильного розподілу бюджету.


ЕТЮДИ ВІДТВОРЮВАЛИ В ЛИСТІВКАХ, з розвідки Г. Потьомкіна «Після приєднання до Росії»

Частина етюдів учня А. Куїнджі М. Хімона відтворена у відкритих листівках громади св. Євгенія.


РОДИЧІВ ДЕПОРТУВАЛИ, з дослідження Н.Терещук «Метричні книги – джерелознавча база з вивчення православних греків м. Севастополя»

У краєзнавчій літературі лінія сім’ї Хімонів простежується з 1837 р., коли батько художника був рядовим Балаклавського грецького піхотного батальйону, а з 1846 р. – унтер-офіцером. Брав участь в 1-ій обороні Севастополя.

Після закінчення Кримської війни оженившись на Фотинії Миколаївні Василькіоті родом з грецького села Карань (неподалік від Севастополя), переїхав до Євпаторії.

На даний момент виявлено 14 метричних записів з прізвищем Хімона, мабуть, бічна гілка сім’ї, яка мешкала в Балаклаві і селі Кадиковка і 5 записів з прізвищем Василькіоті.

У Євпаторії сім’я художника була не єдиною з таким прізвищем. Є також відомості про доньку міщанина Хімону Любов Іванівну, яка 1904 року успішно склала в Севастопольському Костянтинівському реальному училищі іспит з географії на звання домашньої вчительки.

Подальша доля людей з прізвищем Хімона, котрі мешкали в Севастополі, була незаздрісною. У 1944 р. їх усіх депортували.


ОБОЖНЮВАЛИ ВЧИТЕЛЯ, з замітки «Історія академічної дачі» на sp-shool1986.narod.ru

Бував на Академічній дачі керівник пейзажною майстернею в Академії мистецтв Архип Іванович Куїнджі, чия «Місячна ніч на Дніпрі» викликала колись справжню сенсацію. Його учні – К. Богаєвський, М. Реріх, А. Рилов, Є. Столиця, М. Хімона та інші – буквально обожнювали свого вчителя. Коли він приїжджав, вони всією майстернею сідали в човни і відправлялися на живописний острів посередині озера Мстіно. Тут цілий день писали етюди, а увечері біля багаття співали пісень під гітару.


ПРИЇЗДИВ ХІМОНА, зі спогадів М. Реріха

Приїхав і Хімона від Ради та учнів Школи. Були наполегливі запрошення і навіть вимоги якнайшвидше повернутися, бо всі співчували моєму проекту перетворити Школу на Народну Академію.

Передавали також про мою кандидатуру в міністри витончених мистецтв. Але нездоров’я – нестерпна повзуча пневмонія – навіть в прекрасному кліматі Карелії все ще давала себе відчувати.


СФОРМУВАЛИ ТАЛАНТ, з статті «Життя і творчість художника Борисова»

Можна припустити, що в стінах школи Товариства заохочення мистецтв і відбулося становлення художнього дарування О. Борисова. У цей момент він опинився під впливом ...школи. Відомо, що М. Реріх, А. Рилов та М. Хімона належали до одного напряму в мистецтві, однієї художньої школи, котра одержала потім назву «Школи Куїнджі». Всі три художники в один і той же час вчилися у чудового живописця. І всі вони, як і інші вихованці Куїнджі, завжди відзначали величезний вплив, який здійснив на них один з найвидатніших російських пейзажистів.

...З трьох «куїнджистів», з якими найтісніше довелося стикатися О. Борисову, мабуть, А. Рилов і М. Хімона спричинили наймогутнішу дію на формування його художнього світосприймання.


ДРУЖИНА РЯТУВАЛА ЛЮДЯМ ЖИТТЯ, з розвідки Г. Струве «Ахматова і М. В. Недоброво»

Знайомство Недоброво з Ахматової відбулося 1913 року, але коли саме, ми не знаємо. ...Перша згадка її імені в листуванні з Анрепом – в листі від 29 жовтня 1913 року. ...У наступному (16 листопада) Ахматова згадується знову: «Я, за останній час, відчуваю себе неначе краще, хоч і дорогою ціною. Я оточую себе людьми, в товаристві яких витрачаю час до такого ступеня щедро, що його зовсім на себе не залишається. О. А. (дружина художника Хімона – Г. С.), Ахматова, дівчина Рейнольді, одна закохана..., чарівна своєю молодістю курсистка, ціле «Товариство поетів», «Товариство ревнителів», яке відродилося недавно, до складу Ради якого я днями обраний, – все це мерехтить переді мною, порушуючи мої відчуття і даючи мені передих в тому глибокому смутку, який абсолютно затопляв мене раніше.

...Ми знаємо, що з пані Хімоною Недоброво був давно знайомий, що з «чарівною курсисткою», тобто В. Знаменською, він познайомився ще весною того ж року, так що не виключена можливість і більш раннього знайомства з Ахматовою.

...Знаменська довго нічого не знала про долю Недоброво, яких громадянська війна відрізала від неї. Навіть вступаючи в листування з Б. В. Анрепом в 1967 р., вона вважала, що Недоброво помер ще в 1918 р. Про останні дні Л. Недоброво, якій вдалося евакуюватися з Криму і за сприяння її старої знайомої О. Хімони та одного американця поселитися в Італії, в Сан-Ремо, де вона й померла досить скоро від сухот.

...Знайди я цю публікацію ще за життя Анрепа, я міг би запитати його (у його альбомі присвячення немає, хоча є інші вірші з присвяченнями, зокрема тодішній дружині Анрепа, самому Анрепу, В’ячеславу Іванову, О. Хімоні тощо...


МАЛЮНКИ – З МОЛОТКА, з інформації Д. Буткевича «Фірма «Антикваріат на Софійській» проводить чергові торги»

Незабаром після закінчення роботи XV Антикварного салону аукціонний будинок «На Софійській» вирішив влаштувати торги російського мистецтва. ... Декілька слів про склад колекції.

...Малюнки Айвазовського, Шишкіна і Саврасова. Бровар, Хімона, Бурхардт.

Звертає на себе увагу велика кількість пейзажів без підписів (н/х), які, до речі, надзвичайно коректні за ціною.